Пројекат VoIP телефоније који ће омогућити телефонску комуникацију у свим градским управама, јавним предузећима и институцијама од значаја за град по цени од нула динара, препознат је и награђен као најуспешнији ИТ пројекат те врсте у јавном сектору у Србији од стране Cisco-a, једне од најуспешнијих и најпознатијих међународних компанија која се бави рачунарским мрежама, IT технологоијама и телекомуникацијама. Признање је уручено на манифестацији која се зове "Cisco дан".
Овај телекомуникациони систем представља огроман еволутивни искорак и практично је први те врсте у региону - сличан пројекат реализован је само још у Љубљани.
- Пројекат реализују људски и технички капацитети Информатике, а на њему ради посебан тим стручњака и високо компетентних професионалаца који су прошли посебне обуке како би одговорили захтевима пројекта - каже Митар Шобот, помоћник директора за техничка питања, који је такође нагласио да је реч о једном од највећих пројеката тог типа, када је реч о јавном сектору у југоисточној Европи, што је директно потврђено и од стране стручњака из Cisca.
Пројекат VoIP телефоније већ је имплементиран у самој Информатици, а даља имплементација ће тећи фазно, док је планирано да у последњој фази обухвати најмање 2500 корисника. Што се тиче техничких могућности и перформанси, VoIP телефонија пружа опцију гласовне и видео комуникације, као и слање инстант порука, а хардверска и софтверска решења су у потпуности стандардизована и прилагођена потребама корисника.
- Овај пројекат потврђује како је руководство Информатике решено да искористи раније неексплоатисане, а доступне и расположиве технолошке, информационе и друге ресурсе, али и да је наша жеља да Информатика послује што је друштвено одговорније могуће, односно да нашим капацитетима донесемо бенефит читавој градској управи - рекао је Дејан Челар, директор ЈКП Информатика. Он је на панел дискусији у оквиру "Cisco дана" говорио о изазовима ИТ пројеката у јавном сектору.